czwartek, 27 listopada 2014

Rowery szosowe - ich główne cehy


kolarzówka

Kolarzówka to rower do szybkiej jazdy po utwardzonej nawierzchni. Coraz częściej wybieramy ten typ roweru do jazdy po mieście. Czy słusznie? Czym różni się od innych jednośladów i jakie są główne cechy roweru szosowego? O tym w dzisiejszym wpisie.
Rower szosowy, inaczej kolarzówka to najbardziej aerodynamiczny spośród jednośladów. Charakteryzuje się lekką, sportową konstrukcją, cienkimi oponami i nisko zamontowaną kierownicą. Dzięki temu jeździmy w pochylonej pozycji i łatwiej nabieramy prędkości. To typ jednośladu do jazdy po asfalcie. W trudnym terenie się nie sprawi, bowiem nie jest dostosowany do cięższych warunków.

Rowery szosowe a opony


Rowery szosowe są wyposażone w gładkie opony mające stawiać mały opór. Umożliwia to łatwiejsze przyspieszanie i utrzymywanie prędkości, a także bezwysiłkową jazdę. Tego typu ogumienie ma jednak słabe właściwości antypoślizgowe. Przy mokrej nawierzchni musimy już bardzo uważać na zakrętach. Opony nie poradzą sobie również w piachu i błocie.

Rowery szosowe są przystosowane wyłącznie do jazdy po utwardzonej nawierzchni. Będzie to dobry wybór, jeśli jeździsz tylko po asfalcie. Kolarzówki nadają się do jazdy po mieście jako wygodny rower, na którym lekko się jeździ. Jeśli jednak planujesz urządzać wycieczki terenowe, wybierz raczej uniwersalny rower crossowy lub górski - do zadań specjalnych i jazdy w trudnych warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz